Intrebari

Consideram util viitorilor elevi ai scolii de soferi sa raspundem catorva intrebari frecvente in legatura cu scoala de soferi. Pentru orice alte intrebari sau nelamuriri va rugam sa ne contactati telefonic la numarul +4 0745 611 293 sau prin email la contact@scoalahas.ro. Va multumim!

1. De ce acte am nevoie in momentul inscrierii?

Raspuns:
Pentru inscriere aveti nevoie de act de identitate plus copie xerox. Pentru completarea dosarului aveti nevoie de: cazier judiciar, fisa medicala, testul psihologic, copie xerox dupa ultimul act de studii (carnet de elev, student, diploma de bacalaureat sau absolvire), chitanta CEC (platibila la o casierie CEC din sectorul in care locuiti) si fisa de scolarizare. Pentru a afla de unde se pot procura aceste acte faceti click AICI. O parte din aceste acte le puteti obtine la sediul nostru.

2. Cat ma costa sa fac scoala?

Raspuns:
Contravaloarea scolii (30 de ore de practica, teorie, manual) este de:
- 4.300.000 cu masina DACIA Logan
- 4.300.000 cu masina DACIA Solenza
- 4.300.000 cu masina DACIA SupeRNova
- 4.300.000 cu masina DACIA Berlina
- 4.300.000 cu masina DAEWOO Matiz
- 3.000.000 cu motocicleta.
Alte posibile cheltuieli:
- cazier judiciar (timbru fiscal obligatoriu – 2.000 lei, optional taxa urgenta – 50.000 lei)
- fisa medicala (pretul este stabilit de fiecare dintre policlinicile agreate)
- testul psihologic – 300.000 lei (la cabinetul scolii noastre)
- chitanta CEC – 17.900 lei
- in cazul in care ati trecut cu brio de examen, taxa pentru eliberarea permisului – 425.000 lei

3. Cat dureaza scoala?

Raspuns:
Durata minima de scolarizare (intre momentul inscrierii in scoala si momentul examenului) este de 30 de zile. Modul de organizare a sedintelor de condus ramane la alegerea Dvs.

4. Daca am fost respins, dupa cat timp pot sa ma prezint din nou la examen?

Raspuns:
Un candidat care a fost respins se poate prezenta din nou dupa cel putin 15 de zile. Nu uitati sa achitati din nou la CEC taxa de examen si sa verificati validitatea cazierului judiciar.

5. Cat timp sunt valabile vizitele medicale si testele psihologice?

Raspuns:
Vizitele medicale si teste psihologice sunt valabile timp de 1 an, iar cazierul timp de 90 de zile.

6. De la ce varsta pot face scoala de soferi?

Raspuns:
Varsta minima pentru a va putea inscrie la scoala de soferi, pentru categoria B, este de 18 ani.